Mirnski vinogradniki imajo svoj hram
Društvo vinogradnikov Mirna je ponosni lastnik novega hrama, ki obiskovalce pozdravlja na vzponu proti Debencu. Popolnoma lesen vinogradniški hram stoji na Stanu je plod večletnih prizadevanj za lastne prostore.
Društvo vinogradnikov Mirna je bilo ustanovljeno leta 2007 in ima danes približno 140 članov, ki svojo žlahtno kapljico pridelujejo v vinskih goricah v občini Mirna in širše. Pred leti je tedanji predsednik Franc Jevnikar dal pobudo za izgradnjo hrama. Ko se je pokazala priložnost za nakup zemljišča, so vinogradniki stopili skupaj, ga odkupili, pripravili dokumentacijo in v dobrem letu in pol večinoma s prostovoljnim delom zgradili svoj novi dom.
Kot je povedal predsednik DV Mirna Tomaž Mandel, je bil v soboto zanje praznik: »Ta hram bo namenjen vsem nam, vinogradnikom, za druženja, izobraževanja, sestanek. Želimo pa si tudi, da bi se v njem dobro počutili mladi. Smo zelo odprto društvo, nimajo vsi naši člani vinogradov, se pa vsi radi družimo ob dobri kapljici. Verjamem, da bo hram nekaj prinesel tudi občini na področju turizma.« Mandel ocenjuje, da je hram vreden približno 80 tisoč evrov, čeprav natančna vrednost naložbe ni znana, saj so nekateri donatorji stroške izvajalcev in materiala pokrili neposredno.
Župan Dušan Skerbiš je pohvalil zavzetost mirnskih vinogradnikov, ki so s pomočjo donatorjev zgradili hram in dokazali, da lahko tudi društva sama naredijo veliko, če člani zavzeto stopijo skupaj. »Predvsem me pa veseli, da tako ohranjajo vinogradniško tradicijo in posredno skrbijo, da bodo naše gorice na Dolenjskem tudi v prihodnje urejene in posejane z vinogradi.«
Pridobitev, v kateri so toaletni prostori, manjša shramba, kuhinja in večnamenski prostor za približno 25 ljudi, ni pomembna le za mirnske vinogradnike, ampak so se z njimi veselili tudi gostje. Predsednik Vinisa Blaž Zagmajster je tako poudaril pomen lastnih prostorov za povezovanje med člani in skrb za krajino, predsednik Zveze društev vinogradnikov Dolenjske Miran Jurak pa je dodal, da se je Mirna pridružila številnim društvom na Dolenjskem, ki imajo svoje prostore, predvsem pa je pohvalil zavzetost članov, ki so v teh časih začeli in zaključili precej veliko naložbo.
Kdaj so delali, je beležil Tomaž Zorc, ustanovni član društva in avtor lesene skulpture pred hramom in v krožišču na Mirni. Pravi, da prostovoljnih ur ni štel, ker da to ni pomembno. »Bolj je pomembno, da so se člani odzvali, ko smo imeli akcijo, in da je vsak, ki je prišel pomagat, tudi delal, da smo hram uspeli naredit. To je res lepo, da ga imamo.« Pred hramom stoji lesena skulptura Brentač, narejena iz lesenih ostankov med gradnjo, ki v brenti nosi pijačo – šmarnico in cviček kot značilni pijači Debenca. Sistem za točenje je izdelal Jože Novak. »Tako da imamo na Stanu eno mini vinsko fontano,« dodaja Tomo, ki si je skupaj z ostalimi v soboto prvič natočil žlahtno kapljico iz brente in nazdravil na nedavnem odprtju hrama, ki bo v prihodnje med drugim gostil tudi delavnice, predavanja in redna srečanja članov društva.