FOTO: Podpisali pismo o nameri za ureditev posestva Lanšprež
Župana občin Mirna in Trebnje, Dušan Skerbiš in Alojzij Kastelic, predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč, predsednik Regijske čebelarske zveze Petra Pavla Glavarja in predsednik Čebelarskega društva Trebnje Anton Koželj ter direktor Grma Novo mesto – centra biotehnike in turizma Tone Hrovat so včeraj podpisali pismo o nameri o ureditvi gospostva Lanšprež, katerega osrednja vsebina bo park medovitih rastlin z osrednjo nacionalno banko medovitih rastlin.
Gospostvo je v prvi polovici 18. stoletja pripadalo grofu Nikolaju Auerspergu, ki je leta 1756 dvorec izročil sinu Alojzu Adolfu Auerspergu. Ta je dvorec s posestvom vred 23. aprila 1766 za 25 tisoč goldinarjev prodal župniku iz Komende – Petru Pavlu Glavarju. Na tem posestvu je Peter Pavel Glavar živel do svoje smrti 24. januarja 1784. Tri dni pred smrtjo je v oporoki za glavne dediče gospoščine določil revne bolnike - prednost naj bi imeli bolniki iz Komende in podložniki gospostva Lanšprež. V rokah Glavarjeve ustanove za revne bolnike je posestvo ostalo 80 let, leta 1864 pa ga je deželna vlada za Kranjsko prodala na dražbi dr. Juliju Wurzbachu pl. Tannenbergu. Rodovina je posestvo obdržala do konca druge svetovne vojne.
Danes je na gospostvu Lanšprež podrta grajska stavba, ne v celoti ohranjena in obnovljena kapela, nekaj gospodarskih poslopij – izjemen je enojni kamnit kozolec – in ostanki vrtno arhitekturne zasnove, podpisniki pisma o nameri pa želijo posestvo Lanšprež preurediti v urejeno območje, katerega osrednja vsebina bo park medovitih rastlin z osrednjo nacionalno banko medovitih rastlin.
Lanšprež leži v občini Mirna, neposredno na meji z občino Trebnje. Župan Občine Mirna Dušan Skerbiš: »Območje ponuja številne možnosti za smiselno ureditev. Občina Mirna si želi vsakodnevnega dogajanja, zato spodbujamo in podpiramo aktivnosti na tem področju, s katerimi lahko vplivamo tudi na življenje v širši skupnosti. Prav tako verjamemo, da Lanšprež lahko ponovno postane živahen prireditveni prostor.«
Župan Občine Trebnje Alojzij Kastelic pa dodaja: »Posestvo Lanšprež je izjemna kulturna in siceršnja dediščina. Tukaj je živel in delal ter spodbujal okolico k razvoju Peter Pavel Glavar. Posebni program medovitih rastlin in banke bo izjemno dragocen za ta prostor in tudi širše.«
Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč: »Čebelarska zveza Slovenije se zaveza veličine imena Petra Pavla Glavarja. Vemo, da je Peter Pavel Glavar deloval v tistem času zelo povezovalno med čebelarstvom in kmetijstvom. Tega danes v sodobnem svetu manjka. Zato ta projekt banke medovitih rastlin in parka medovitih rastlin nudi odlično povezavo med čebelarstvom in kmetijstvom, predvsem pa navezavo s Kmetijsko šolo Grm – mi bomo s tem projektom izobraževali mladino o pomenu sajenja medovitih rastlin, o razmnoževanju sajenih medovitih rastlin ... in to je skupna pot do uspeha.«
Že od konca druge svetovne vojne Lanšprež, predvsem pa zadnje počivališče Petra Pavla Glavarja urejajo člani Čebelarskega društva Trebnje, ki mu danes predseduje Anton Koželj, tudi predsednik Regijske čebelarske zveze Petra Pavla Glavarja: »Čebelarji obveščamo strokovno in splošno javnost o pomembni dediščini, ki jo je na področju kmetijskega izobraževanja in še posebej na področju čebelarstva v dolenjsko okolje vnesel Peter Pavel Glavar. Prepričani smo, da bo park medovitih rastlin izpostavil biotsko pestrost kmetijskih in drugih rastlin, ki jo je na posestvu vzpostavil Peter Pavel Glavar že 300 let nazaj.«
Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma že 133 let skrbi za razvoj čebelarstva in čebelarsko izobraževanje na Dolenjskem. Šola tudi vsa leta čebelari v lastnem čebelnjaku, leta 2014 pa so odprli vrt medovitih, ki ga trenutno v okviru projekta LIFE NATURAVIVA širijo. Direktor Grma Novo mesto – centra biotehnike in turizma Tone Hrovat: »Vsa leta se konstruktivno vključujemo v razpravo ureditve posestva Lanšprež, ki ga s sopodpisniki pisma o nameri doživljamo kot biser narave in kulturne dediščine Dolenjske. S svojim znanjem, izkušnjami in drugimi viri želimo sodelovati pri ureditvi območja v odlično urejen, sodoben in strokovno dovršen park medovitih rastlin, ki bo promoviral čebelarstvo in čebelarstvu primerno hortikulturo ter postal odlična turistična destinacija naše Dolenjske.«
Peter Pavel Glavar predstavlja s svojim delovanjem prenosa znanja na področju celotne kmetijske dejavnosti in skrbi za uboge, še posebej pa na področju vzpostavitve in razvoja čebelarjenja kot gospodarske panoge pomemben steber v družbenem razvoju slovenskega naroda. Podpisniki so sklenili dogovor o skupnem prizadevanju za ureditev območja Lanšprež, v obsegu posesti, ki jo je davnega leta 1766 kupil Peter Pavel Glavar. S preureditvijo posestva Lanšprež, ob soglasju Ministrstva za pravosodje, v tematsko dovršeno in vsebinsko privlačno okolje bi pomembno prispevali k prepoznavnosti območja, okrepili turistični potencial tega območja in celotne regije ter prispevali k osveščanju slovenskega naroda na področju čebelarske, kmetijske in izobraževalne dediščine.
foto: P. K. L. in Občina Trebnje