Nahajate se:
Skupaj za nenasilje
Skupaj za nenasilje
3. 5. 2021
Petra K. L.
373
V petek, 30. aprila 2021, je Društvo za zdravje in sožitje v družinah Trebnje pripravilo spletno predavanje z naslovom Kdaj, če na zdaj - ukrepajmo proti nasilju nad ženskami. Predavala je Katja Zabukovec Kerin, predsednica Društva za nenasilno komunikacijo.
Taja Borštnar, predsednica društva, ki je organiziralo predavanje je v petek slišano strnila v naslednji zapis:
Taja Borštnar, predsednica društva, ki je organiziralo predavanje je v petek slišano strnila v naslednji zapis:
"Nasilje v družini je najbolj razširjena oblika nasilja na svetu in tudi ženske so največkrat umorjene s strani partnerja in ne s strani tujca. Žrtve nasilja so najpogosteje ženske, otroci in starejši, žal pa je le to še vedno preveč normalizirano in tolerirano v naši družbi. Nasilje je zloraba moči. Zanj ni opravičila. Za nasilje je vedno odgovoren storilec, ki jemlje moč, in nikoli žrtev!
Nasilje (psihično, fizično, spolno, ekonomsko, zlorabljanje in zalezovanje) je namerno, nadzorovano in pogostokrat večkratno vedenje, ki ima v ozadju namen; nadzorovati, kaznovati, se maščevati žrtvi, jo osamiti ali celo uničiti/ubiti.
Spoznali smo dinamiko nasilja, krog nasilja in skozi zgodbo o Adamu in Evi uvideli, zakaj žrtve nasilja od povzročitelja ne odidejo (mi pa jih radi obsojamo, kaj ji je, da kar vztraja) ter kako naj ravnamo, če smo žrtve nasilja ali v odnosu do prijateljice, ki nam je zaupala, da je žrtev nasilja."
Na spletni strani https://www.drustvo-dnk.si/ najdete varnostne načrte pomoči za ženske žrtve nasilja, vprašalnik o tem, ali ste povzročitelj ali žrtev nasilja, obilo uporabnih publikacij povezanih z zakonodajo in pravnimi dokumenti idr.
"Vsi potrebujemo varno mrežo in pomembno je, da SMO SKUPAJ ZA NENASILJE!" še dodaja Taja, ki napoveduje tudi že naslednje spletno predavanje - tokrat z naslovom Vloga staršev pri zdravih družinskih odnosih in pri preprečevanju raznih zasvojenosti pri otrocih (družinski odnosni slogi). Predaval bo dr. Bogdan Polajner, BPT Teaching Fellow, ki ima za seboj več kot 20 let neposrednih delovnih izkušenj strokovnega dela z ljudmi (osebe v stiskah, alkoholiki, zasvojenci z drogami, starši in partnerji uživalcev drog, mladostniki z rizičnim vedenjem …) ter 20 let dela na področju preventivnega dela (zlasti v šolah). Je eden izmed ustanoviteljev in dolgoletni strokovni vodja programa »Projekt človek« - strokovna pomoč zasvojenim z drogami in njihovim družinam.