Slovenske zgodbe iz zbirke Galerije likovnih samorastnikov Trebnje
Rastoča knjiga ni edina, ki povezuje Državni svet in Center za izobraževanje in kulturo Trebnje. Od včeraj do konca meseca je namreč v prostorih Državnega sveta v Ljubljani na ogled razstava Slovenske zgodbe iz zbirke Galerije likovnih samorastnikov Trebnje, s poudarkom na Sandiju Leskovcu in Lucijanu Reščiču.
15 del iz bogate mednarodne zgodbe, ki se že več kot pol stoletja piše v Trebnjem, je mali delček 1300 likovnih del, ki v eni zbirki pričajo o naivi kot likovnem slogu, razširjenem po vsem svetu.
Avtorica razstave je kustodinja Galerije likovnih samorastnikov Andrejka Vabič Nose, ki o izbranih avtorjih in delih pravi: »Najbolj prepoznaven slovenski ustvarjalec v zbirki galerije je prav gotovo Jože Horvat Jaki, ki ga tokrat predstavljamo z delom Ikona. Osrednja umetnika Sandi Leskovec in Lucijan Reščič pa prihajata iz naše doline – prvi je prepoznaven po reliefih, s katerimi razmišlja o človeški usodi, drugi pa po tenkočutnih in podrobnih ilustracijah, polnih liričnosti. Izbrana dela, ki so do konca meseca na ogled v Ljubljani, želijo predvsem povabiti obiskovalce v Trebnje, na ogled edine slovenske javne zbirke, ki se posveča naivni in samorastniški umetnosti.«
Direktorica Centra za izobraževanje in kulturo Trebnje, Patricija Pavlič, pa dodaja: »Galerija likovnih samorastnikov Trebnje se že od ustanovitve leta 1971 posveča proučevanju, zbiranju, ohranjanju, raziskovanju in promociji naivne in samorastniške umetnosti na Slovenskem in v svetu. Od 1994 deluje v sklopu Centra za izobraževanja in kulturo Trebnje, ki je že petnajst let tudi skrbnik Rastoče knjige Temeniške in Mirnske doline. V njej so obeleženi številni posamezniki, ki so s svojo ustvarjalnostjo zaznamovali lokalno, nacionalno in tudi mednarodno okolje, hkrati pa so povezani s Temeniško in Mirnsko dolino.«
Ideje, ki od preloma zadnjega tisočletja vodijo projekt Rastoča knjige so med drugim tudi ustvarjalnost, odličnost, sožitje in strpnost ter inovativnost. Leta 1968 so povezale pobudnike mednarodnega tabora likovnih samorastnikov v Trebnjem, danes pa povezujejo edinstveno zgodbo iz Trebnjega z Državnim svetom, kjer je razstavo odprl predsednik Alojz Kovšca: »V Državnem svetu se trudimo biti tisto, za kar smo bili namenjeni ob ustanovitvi – stičišče civilne družbe s politiko. Kultura, umetnost, je eden izmed dejavnikov, ki nas opredeljuje kot narod v evropskem prostoru. Državni svet se trudi, da bi čim bolj na široko odprl vrata predvsem tistim kulturnim ustvarjalcem, ki jih včasih institucionalna politika in s tem tudi financiranje obide oziroma pozabi nanje.«
Razstava Slovenske zgodbe iz zbirke Galerije likovnih samorastnikov Trebnje, na kateri sta za kulturni program poskrbeli pianistka Rebeka Dobravec in sopranistka Ema Pavlič, bo v preddverju dvorane Državnega sveta RS na ogled do 31. maja. Slovesnega odprtja se je med drugim udeležil tudi župan Občine Mirna Dušan Skerbiš.
Že prihodnji teden, v četrtek, 16. maja, pa v Trebnje prihajajo zgodbe o Evi in z njimi neponovljiva Irena Polanec, slikarka in udeleženka Taborov v Trebnjem, ki ji razstavo v trebanjski galeriji posvečajo ob njeni 70-letnici.
fotografije: Alenka Stražišar Lamovšek